God Jul och Gott Nytt År!

Ett stort tack till lärare, elever och föräldrar i Svenska skolan. Vilken fantastisk start på detta läsår! Hösten började med en omorganisation, en centralisering av verksamheten där syftet var att skapa samhörighet och öppna upp för större kollegialt utbyte mellan lärare. För oss har det varit fantastiskt roligt att komma till SCIS på lördagarna och vi hoppas att ni känner detsamma. Er närvaro och ert engagemang gör Svenska skolan i Shanghai till en skola som inte bara erbjuder kvalificerad undervisning utan även är en mötesplats för elever och familjer med svenska anknytning. Vår förhoppning är att fortsätta att utveckla och förbättra verksamheten och vi ser fram emot att se er alla igen i januari. Tills dess önskar vi er en riktigt god jul och ett gott nytt år!

Vänligen notera följande undervisningsdatum för vårterminen 2020: 11/1, 8/2, 22/2, 7/3, 21/3, 11/4, 9/5, 23/5

Julavslutning Svenska Skolan i Shanghai december 2019, SCIS ECE, Hongqiao.